Arkas Holding     
       


 

Arkas Trio

2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio, ülkemizde kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanmış olan keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile, Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünya çapında tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşmaktadır.
 
Arkas Trio Türkiye’de İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin gibi önde gelen şehirlerin uluslararası müzik festivallerinde vermiş olduğu konserlerin yanı sıra, kendisine İstanbul Devlet Senfoni, Bilkent Senfoni, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestralarının Beethoven’in Üçlü Konçertosu’nda, Franz Liszt Oda Orkestrası’nın da Martinu’nun Üçlü Konçertosu’nda eşlik ettiği konserler ile büyük yankı uyandırdı.
 
Yurt dışında ilk kez Berlin Adlon’da sahne alan Arkas Trio, Saarland ve Köln konserlerinde yorumladığı klasik repertuarının yanı sıra, az bilinen oda müziği eserlerini repertuarına almayı ve dinleyiciyle buluşturmayı kendine misyon edindi.
 
2014 yılında değerli besteci Kamran İnce tarafından Arkas Trio için özel olarak bestelenen “Fortuna Sepio Nos” adlı eser, çağdaş klasik müzik alanında dikkatleri üzerine topladı. Eserin dünya prömiyeri İstanbul Süreyya Operası’nda gerçekleşti. Kurulduğu yıldan itibaren birçok eserin Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirmesiyle de bilinen Arkas Trio’nun bu performansları arasında, Ankara’da Orkestra Akademik Başkent eşliğinde seslendirdiği Martinu Üçlü Konçerto ve İzmir’de yorumladığı Fazıl Say’ın “Space Jump” adlı triosu yer almaktadır.
 
Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio üyelerinin, 19. yüzyılda Verona’da yapılmış ve 2014’te yeniden restore edilmiş olan Santa Maria Kilisesi’nin orgunda ünlü organist Johannes Geffert ile beraber gerçekleştirdikleri performans, Santa Maria Konserleri’nin ilkini oluşturdu. Arkas Trio, Nisan 2016’da ikincisi gerçekleşen organizasyonda Beethoven’in ikili ve üçlü eserleriyle, Mayıs 2017’de gerçekleşen üçüncü katılımında da Mendelssohn ve Brahms’ın eserleriyle sahne aldı.
 
Tematik konserlerini sosyal sorumluluk misyonu ile birleştiren Arkas Trio, Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın bestecilerin trio eserlerinden oluşan bir repertuarı, kadınların eğitimi ve çalışan kadına destek amacıyla iki yıl arka arkaya hem İzmir’de, hem de İstanbul’da seslendirdi. Bu konserler kapsamında romantik dönemin önde gelen kadın bestecilerinden olan Clara Schumann’ın op. 17 eser numaralı Sol minör Piyanolu Triosu’na ve Mel Bonis’nin eserlerine yer verilmesi, kadın bestecilerin klasik müzik dünyasında önemli bir yeri olduğuna dikkat çekilmesi açısından önemliydi.
 
Arkas Trio, geliştirdiği repertuarı ile bir araya geliş amacını hiçbir zaman unutmadan, klasik müziğe olan ilgiyi arttırmaya yönelik çalışmalarına, evrensel düzeyde devam etmektedir.

                          
                            
Dünya Kadınlar Haftası kapsamında İzmir Ticaret Borsası ve TOBB Kadın Girişimciler Derneği evsahipliğinde İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen anlamlı konserde ise dünyaca ünlü kadın bestecilerin ölümsüz notalarını seslendirerek sanatseverleri romantik bir yolculuğa çıkardı.
 
Arkas Trio yurtdışındaki ikinci konserini Saarland’da verdi.  Bu konser Saarland Televizyonu tarafından dökümantal bir filmde kullanılmak üzere kaydedildi. Yurtdışındaki üçüncü konserini Köln’de gerçekleştiren Arkas Trio uluslarası platformlarda da sesini duyurmaya devam ediyor.
 
Arkas Trio en son olarak 29. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Franz Liszt Oda Orkestrası ile Efes’te bulunan Celsus Kütüphanesi’nin muhteşem ambiyansında unutulmaz bir konser gerçekleştirdi. 

Ülkemizde ender yetişen, kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio, çalışmalarına ve konserlerine aralıksız olarak devam etmektedir.

ARKAS TRIO
Tuncay YILMAZ, Keman
Gustav RİVİNİUS, Viyolonsel
Emre ELİVAR, Piyano


İletişim: info@arkastrio.com
www.facebook.com/arkastrio