Arkas Holding

            

Gustav Rivinius
Viyolonsel

Gustav Rivinius, 1990 yılında Moakova’da düzenlenen Uluslararası Tchaikovsky Yarışması’nda aldığı birincilik ödülüyle altın madalyaya layık görülen ilk ve tek Alman müzisyen oldu. Aynı yarışmada, en iyi Tchaikovsky yorumu için verilen özel ödülün de sahibi olan sanatçı, o günden beri tüm dünyada önde gelen müzisyenler, orkestralar ve şeflerle birlikte sahne almaktadır.

Parlak kariyeri boyunca Lorin Maazel, Ingo Metzmacher, Hans Zender, Vacklav Neumann, Horst Stein, Manfred Honeck, Alan Gilbert ve Thomas Dausgaard gibi şeflerle çalışan Rivinius, Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası, Gewandhaus Orkestrası, Bamberg Senfoni Orkestrası, Alman Senfoni Orkestrası, Konzerthaus Orkestrası, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, Çek Filarmoni Orkestrası ve Kuzey Almanya Radyo Senfoni Orkestrası’nın yanı sıra, tüm Alman Radyo Senfoni Orkestraları ile konserler vermiş ve turnelere çıkmıştır. A.B.D.’de Marek Janowski ve Christoph Eschenbach gibi şefler ve Pittsburg, Saint Louis, Cincinnati, Washington D.C. ve Houston’daki orkestralar ile çalmış olan sanatçı, Kanada’da içinde Sergiu Comissiona yönetimindeki Vancouver Senfoni Orkestrası ve Heinrich Schiff yönetimindeki Londra Filarmoni eşliğinde verdiği konserler de bulunan birçok performansa imza atmıştır. Tokyo’da Dmitri Kitayenko yönetimindeki Moskova Filarmoni Orkestrası ile sahne alan Rivinius, Seul’de Michael Christie ve KBS Senfoni Orkestrası ile, Pekin’de ise Ulusal Bale Orkestrası eşliğinde çalmıştır. Sanatçı ayrıca Lizbon, Toulouse, Lyon ve Helsinki orkestralarının yanı sıra ve Valery Gergiev yönetimindeki İsveç Radyo Orkestrası ile konserler vermiştir. Rivinius, David Zinman yönetimindeki Zürih Tonhalle Orkestrası ile Honegger ve Schumann’ın eserlerini yorumladığı bir İsviçre turnesine de çıkmıştır.

Rivinius, solo performanslarının yanı sıra oda müziğine de büyük önem vermektedir. Erkek kardeşleriyle birlikte düzenli olarak Rivinius Piyanolu Dörtlüsü adı altında konserler ve piyanist kardeşi Paul Rivinius ile resitaller vermektedir. Sanatçı ayrıca, Irena Grafenauer, Maria Graf, Ana Chumachenco ve Gérard Caussé ile oluşturdukları beşlide uzun yıllar boyunca sahne almıştır. Lars Vogt, Christian Tetzlaff, Angje Weithaas, Isabelle Faust ve Sharon Kam ile her yıl düzenlenen Heimbach “Spannungen” Festivali’nin düzenli katılımcılarından olan Rivinius, Arkas Trio’nun yanı sıra, Gasparo da Salò Trio, Bartholdy Yaylı Beşlisi ve Tammuz Piyanolu Dörtlüsü’nün de kurucu üyelerindendir.
 
CPO firması, Gustav Rivinius’un Hessen Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde ve Alan Francis yönetiminde icra ettiği Ermanno Wolf-Ferrari’nin Viyolonsel Konçertosu’nu, Arte Nova firması da Stanislaw Skrowaczewki yönetimindeki Saarbrucken Radyo Senfoni Orkestrası ile birlikte çaldıkları “Ode to the West Wind” konserini içeren birer albüm yayınlamışlardır. Sanatçı ayrıca, Berlin Classics için Sharon Kam ve Martin Helmchen ile birlikte Brahms’ın Klarnetli Üçlüsü’nü ve Ari Rasilainen yönetimindeki Alman Ulusal Gençlik Orkestrası’yla birlikte Witold Lutoslawski’nin Viyolonsel Konçertosu’nu kaydetmiştir.

Saarbrucken Müzik Akademisi’ndeki profesörlüğünün yanı sıra Maastricht Konservatuarı’nda da ders vermekte olan Rivinius, Schleswig Holstein Müzik Festivali’nin de aralarında olduğu birçok organizasyonda her yıl master class düzenlemektedir. Önemli yarışmaların aranan jüri üyelerinden olan Gustav Rivinius, 2011 yılında Moskova’da düzenlenen Uluslararası Tchaikovsky Yarışması’nın jürisinde bulunmuştur. Sanatçı, 2016 yılında Saarland Sanat Ödülü’ne (Kunstpreis des Saarlandes) layık görülmüştür.www.gustavrivinius.de