Arkas Trio’dan Türk Kadınlarına ithafen konser


Aralık 2016

ARKAS TRIO “EĞİTİME DESTEK, GELECEĞE UMUT” OLMAK İÇİN SAHNE ALIYOR

Arkas tarafından kurulan Arkas Trio, EÇEV’in “eğitimde fırsat eşitliği” vizyonuna destek vermek ve “çağdaş eğitim hakkı” konusunda farkındalık yaratmak sorumluluğu ile sahne alacak Arkas Trio, 6 Aralık 2016 Salı akşamı saat 20.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşacak. Bilet karşılığı yapılan bağışlar başarılı ancak maddi imkanlari kısıtlı olan öğrencilere burs sağlamak için kullanılacak. Klasik müzik severler tarafından konserleri her sezon sabırsızlıkla beklenen Arkas Trio, gecede konuklara Schubert, Beethoven ve Brahms’ın eserlerinden oluşan seçkin bir program sunacak. Türkiye’nin tüm büyük festivallerinde (İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin Uluslararası Müzik Festivalleri) vermiş olduğu konserlerle büyük başarı kazanan Arkas Trio, İstanbul Devlet Senfoni ve Bilkent Senfoni Orkestraları eşliğindeki konserlerinde de dinleyicinin beğenisini kazandı. Hem kadınlar için hem de kız çocuklarının eğitimine katkıda bulunmak üzere sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya önem veren Arkas Trio, EÇEV konseriyle de dinleyicileriyle buluşuyor. Ülkemizde ender yetişen, kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio’yu dinlemek isteyen müzikseverler, davetiyelerini Ege Çağdaş Eğitim Vakfı merkez ofisinden temin edilebilir.

Arkas Trio’dan Türk Kadınlarına ithafen konser


Aralık 2016

Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio, Kadınların karar mekanizmalarında yer almaları ve ömür boyu eğitimleri konusunda çalışmalar yapan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği için verdiği konserde dinleyicileriyle buluşacak.

Arkas Holding’in 2011 yılında hayata geçirdiği Arkas Trio, kuruluşunun altıncı yılında başarılı çalışmalarını sosyal sorumluluk projeleriyle de taçlandırıyor.

Arkas Trio 4 Aralık’ta Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin “Dostluk Köprüsü Burs Projesi” için sahne alacak. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Yeni Yıl Konserleri için topluluk, romantik oda müziği repertuvarından seçkin bir program hazırladı. Ülkemizin ender yetişen ve kendi kuşaklarının en önde gelen sanatçıları olarak tanınan, kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Alman viyolonselist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio, klasik repertuvarın yanı sıra, az bilinen oda müziği eserlerini de ortaya çıkarmayı hedeflediği çalışmalarını başarılı konserleriyle sürdürüyor.

Kadınların karar mekanizmalarında yer almaları ve ömür boyu eğitimleri konusunda çalışmalar yapan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ( TÜKD ) 19 Aralık 1949 yılında Türkiye Cumhuriyetinin ilk ve önder üniversite mezunu kadınları tarafından kurulmuştur. Kurucu üyelerimiz Süreyya Ağaoğlu, Sara Akdik, Şevket Fazıla Giz, Nüzhet Gökdoğan, Remziye Hisar, Nebahat Karaorman, Müfide Küley, Türkan Rado, Pakize Tarzi, ve Beraat Zeki Üngör hanımefendilerin izinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 24 şubesiyle önemli projeler gerçekleştiren T.Ü.K.D. Dünya Üniversiteli Kadınlar Derneği GWI (Graduate Women International) üyesidir.

TUKD İstanbul Şubesi olarak 'Dostluk Köprüsü', 'Çocuk Gelinler Sorumluluk Projesi', 'Aktif Kadın Yurttaş Eğitimi', 'Eğitime Katkı' gibi projeler yürütmekteyiz.184 üyemizle birlikte Dostluk Köprüsü çerçevesinde 248 kız öğrenciye burs vermekte ve onlarla burs verenler arasında dostluk köprüleri kurarak bu çok başarılı ve ihtiyaç sahibi kızlarımızın özlediğimiz bireyler olarak yetişmeleri için bir tür mentorluk yapmaya çalışmaktayız.

Bu amaçla öğrencilerimize burs veren destekçilerimizin yanı sıra, onların eğitimleri ve gelişmelerine yönelik kaynak yaratmak amacı ile bize çeşitli konularda imkanlar sağlayan Arkas Holding gibi değerli sponsorlarımıza da teşekkürü borç biliyoruz. Mekan sponsorluğunu Boğaziçi Üniversitesi’nin üstlendiği konserin, ikram sponsorluğunu Macro A. Ş. yapıyor.


Arkas Trio’dan Türk Kadınlarına ithafen konser


Nisan 2016

Arkas Trio, Piri Reis Kardeşlik Ormanı için Sahnede

Klasik müzikseverler, Özel Piri Reis Okulları’nın oluşturacağı KARDEŞLİK ORMANI’na destek olmak için Arkas Trio ile bir araya geliyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Lucien ARKAS’ın yürüttüğü Orion Eğitim Vakfı Özel Piri Reis Okulları, çevre bilinciyle yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi.  Özel Güzelbahçe ve Karşıyaka Piri Reis Okulları Aile Birlikleri bir araya gelerek tüm bağış kanallarını birleştirdi ve bir orman kurmaya karar verdi. Ege Orman Vakfı ile imzalanan protokol çerçevesinde Çeşme - Kadıovacık mevkiinde yıllar önce yanmış bir ormanlık bölgeyi tekrar yeşillendirmek için dikilecek 10 bin fidan ile Özel Piri Reis Okulları KARDEŞLİK ORMANI oluşturulacak.

Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio’nun vereceği konserden elde edilen gelir Piri Reis Kardeşlik Ormanı için fidan bağışında kullanılacak. Projeye destek veren Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio’nun, 26 Nisan’da Konak AKM’de vereceği konser davetiyelerinden elde edilecek gelir ile Piri Reis Kardeşlik Ormanı için fidan bağışında bulunulacak.

Farkındalığı yüksek nesillerle yeşil ve temiz bir dünya kurmaya bir nebze de olsa katkıda bulunmanın amaçlandığı bu konserde ARKAS TRİO L.Van Beethoven’ın eserleriyle sahnede yer alacak. Arkas Trio, kendi kuşaklarının en iyileri arasında sayılan keman sanatçısı Tuncay Yılmaz, piyano sanatçısı Emre Elivar ve viyolensel sanatçısı Gustav Rivinius’tan oluşuyor.

Konserin biletleri Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları ve Özel Güzelbahçe Piri Reis Okulları’ndan temin edilebilecek.

Kadınlar Günü'nde, kadınlar için...


10 Mart 2015

Arkas Trio, Dünya Kadınar Günü Haftası Konseri ile Dünyanın en ünlü kadın bestecilerinin eserlerini yine kadınlar için seslendirdi. Gecede Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas'a sanata katkılarından dolayı bir de plaket takdim edildi.

Tüm dünya kadınları için simgesel bir anlamı olan 8 Mart, 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Kadın Hakları ve Uluslararası Barış Günü” ilan edilmesiyle, birliğe üye olan ülkelerde “Uluslararası Kadın Günü” adıyla, farklı etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri ve farkındalık yaratacak çalışmalarla kutlanmaya devam ediyor. Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio da bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde, seyircisinin karşısına ‘kadınlar’ için çıktı. Konser İzmir ve çevresinden girişimci kadınların katıldığıözel bir davetle 10 Mart’ta İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İzmir Ticaret Borsası ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve İzmir Kadın Girişimciler Kurulu’nun katkılarıyla organize edilen Dünya Kadınlar Günü Haftası Konseri’nin kahramanları kadın besteciler oldu. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’a İzmir Ticaret Borsası ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve TOBB İzmir Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel tarafından sanata katkılarından dolayı plaket takdim edildi. Plaket takdiminin ardından başlayan gecede solist kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Alman çellist Gustav Rivinius sahnedeydi.

İlk bölümde Fransız besteci Mel Bonis’in “Matin“ ve “Soir“ eseri ile ünlü Alman sanatçı Clara Schumann’ın Trio’su ve en çok sevilen bestelerinden Tempo di menuetto, ikinci bölümde ise Clara Schumann ile platonik aşk yaşadığı rivayet edilen Johannes Brahms’ın Alegro Molto’su seslendirildi.


Arkas Trio, Arkas Sanat Merkezi'nde iki konser verdi

10-11 Ekim 2013

Türkiye’nin kurumsal bir çatı altında bulunan ilk triosu Arkas Trio, Arkas Sanat Merkezi’nin tarihi ambiyansında verdiği iki konserle “18. ve 19. Yüzyıllarda İzmir: Batılı Bir Bakış” sergisine eşlik etti.

Dünyanın önemli müzelerinden eserlerin ilk defa İzmir’e getirildiği uluslararası boyuttaki “18. ve 19. Yüzyıllarda İzmir; Batılı Bir Bakış” sergisine ev sahipliği yapan Arkas Sanat Merkezi uluslararası kalitede bir oda müziği topluluğu olan Arkas Trio ile buluştu. Arkas Holding’in klasik batı müziğine uzun vadeli ve evrensel bir proje ile katkı sağlamak amacıyla kurduğu Arkas Trio, 10-11 Ekim tarihlerinde Arkas Sanat Merkezi’nde iki konser verdi. Arkas Trio konserde Saint Saëns Trio Op.92, No:2, Mi minör eseri icra etti. Arkas Trio, Ankara'da ilk konserini Bilkent Senfoni ile verdi

7 Aralık 2012

7 Aralık Cuma günü Bilkent Konser Salonu’nda Işın Metin yönetiminde gerçekleşen konserde Ludwig van Beethoven'in eserleri seslendirildi. Konserin ilk yarısında Tuncay Yılmaz (keman), Gustav Rivinius (viyolonsel) ve Emre Elivar'dan (piyano) oluşan Arkas Trio Beethoven'in "Keman, Viyolonsel ve Piyano için Op.56, Do majör Üçlü Konçerto"sunu BSO ile birlikte yorumladı. Konserin ikinci yarısında iseIşın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası Beethoven'in "Op.92, La majör 7. Senfoni"sini seslendirdi.Arkas Trio, CKM ve Süreyya Operası'nda

2 Aralık 2011

2 Aralık Cuma günü Istanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde, Beethoven “Triple” Konçertosuyla ve 5 Aralık Pazartesi akşamı ise tarihi Süreyya Operası’nda konserler verdi. Keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz, piyano solist sanatçısı Emre Elivar ve viyolonsel solist sanatçısı Gustav Rivinius’tan oluşan topluluk yoğun ilgiyle geçen iki konserinde de salonu dolduran seyircilere çok keyifli bir müzik ziyafeti yaşattı.
 Arkas Trio ilk konserinde seyirciyle buluştu

30 Eylül 2011

Arkas Trio’nun İstanbul lansman konseri Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın ev sahipliğinde iş ve sanat dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla 30 Eylül Cuma Sent Antuan’da gerçekleşti.Arkas Trio, spora olduğu kadar sanata verdiği destekleriyle de bilinen Arkas Holding’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kültür ve sanata katkı sağlamak amacıyla kuruldu.Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Sanata ve klasik müziğe desteğimizi uzun soluklu ve evrensel bir projeyle kalıcı kılmak ve geliştirmek istedik. Bu amaçla sanatlarını dünyada kanıtlamış üç değerli solist sanatçıdan oluşan Arkas Trio’yu kurduk. Türkiye’de özel bir kurumun çatısı altında kurulan ilk resmi trio olan Arkas Trio ile bir ilke imza atmaktan da mutluluk duyuyorum. Bu adımımız oda müziği konusunda daha yapılacak çok şey olduğunu gösteriyor. Bu tür ensemblelerin(toplulukların) hareket kabiliyeti bir orkestraya göre daha fazla olabiliyor. O nedenle daha fazla noktada daha fazla kişiye ulaşmak içinde yararlı oluyor.” diyerek projeyle ilgili heyecanını dile getirdi. 
Arkas Trio'nun İzmir lansman konseri

1 Ekim 2011

Arkas Holding’in sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde sanata verdiği önemin bir göstergesi olarak üç değerli solist sanatçının bir araya gelmesiyle oluşturulan Arkas Trio’nun İzmir'deki ilk konserine büyük ilgi gösteren müzikseverler Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde klasik müziğin seçkin eserlerini dinlediler. Geceye katılan ünlü simalar, Arkas Trio'nun ilk İzmir konserine renk verdi.

İşlem Sonucu : Geri İleri © Arkas Holding A.Ş.


  Arkas Trio DESO’ya konuk oldu

23 Kasım 2017

Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio, 2017-2018 Konser Sezonu Kasım ayı programında Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası (DESO)’ya konuk oldu.

Tematik konserlerini sosyal sorumluluk misyonu ile de birleştiren ve hem yurt içi hem de yurt dışında ses getiren birçok konsere imza atan Arkas Trio, Türkiye’nin bir devlet üniversitesi bünyesinde kurulmuş ilk profesyonel senfoni orkestrası olan Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası (DESO) tarafından ağırlandı.

Arkas Holding ile Evrensel Müzik ve Sanatı Destekleme Derneği iş birliğinde Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde Keman sanatçısı Tuncay Yılmaz, çellist Gustav Rivinius ve piyano sanatçısı Emre Elivar’dan oluşan Arkas Trio, Şef Dariusz Mikulski’nin yönetiminde Ludwig van Beethoven’ın Üçlü Konçerto’sunu sanatseverler için seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde ise DESO, Wolfgang Amadeus Mozart’ın Jüpiter Senfoni’sini yorumladı.
 
__________________________________________________________________________________________________________

  Santa Maria’da Müzik Günleri

Mayıs 2017

Arkas tarafından organize edilen ve Santa Maria’da gerçekleşen konserlerde, dinleyiciler klasik müzik alanında en beğenilen eserlerin eşliğinde iki gün boyunca müzik ziyafeti yaşadı.

Arkas’ın davetiyle bir kez daha İzmir’e gelen ünlü organist Prof. Johannes Geffert ve Arkas Trio, Arkas’ın organize etttiği Santa Maria Müzik Günleri’nde klasik müzikseverlere unutulmaz iki gün yaşattı. Geffert’in sihirli dokunuşları ile hayat bulan kilise orgunun tınıları ve Arkas Trio’nun performansı dinleyicilere müzik ziyafeti sundu.

Ünlü organist bir kez daha İzmir’deydi

19. yüzyılda Verona’da yapılmış ve İzmir’de yaşanan depremler ve aradan geçen yılların oluşturduğu hasarlarla zaman içinde kullanılmaz duruma gelmiş olan org, Arkas’ın desteği ile gerçekleştirilen restorasyonun ardından 2014 yılında suskunluğunu bozmuştu. 2014 yılında Arkas’ın daveti ile İzmir’e gelen Prof. Johannes Geffert, Arkas Trio eşliğinde iki gün üst üste konser vermişti.

Orgunun büyülü tınıları, başarılı geçen konserlerin ardından Arkas’ın davetiyle ikinci kez gelen Prof.Johannes Geffert’in yorumuyla 27 Nisan akşamı yeniden hayat buldu.

Arkas Trio’dan Beethoven şöleni

Dinleyiciler, müzik günlerinin ikinci akşamında 29 Nisan Cuma günü Arkas Trio’nun Beethoven eserlerinden oluşan konseriyle keyifli saatler geçirdi.

Arkas Trio, ülkemizde yetişen ve kendi kuşaklarının en iyi sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano solist sanatçısı Emre Elivar ile ’Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çello solisti Gustav Rivinius’tan oluşuyor. Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio, zaman zaman bu projeleri sosyal sorumluluk misyonu ile de birleştirirken geliştirdiği repertuvarı ile bir araya geliş amacını hiç bir zaman unutmadan klasik müziğe olan ilgiyi artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Org Hakkında Teknik Bilgi

St. Maria Kilisesi Orgu iki klavyelidir. Büyük Org, koro zeminine yaklaşık 1,50 m. mesafede kurulmuş en büyük konsola sahiptir. Boruları, alt bölümün içerisinde, Büyük Org'un üzerinde yer alır ve hava üfleme aleti ile birlikte daima koro zeminine 3,10 m. mesafededir. Klavyelerin her biri 58 tuşludur ve Bas-Soprano Do#3-Re ses değişimi ile Do1 ile La5 aralığındadır. Pedal klavyesi, düz ve paralel pedalları olan, Do1-Re3 arasında 27 notadan oluşan gerçek ses aralığına sahiptir.
 
__________________________________________________________________________________________________________

  Arkas Trio, performansı ile Victor Vasarely Türkiye Retrospektifi sergisine eşlik etti

Şubat 2017

Arkas Holding ve Vasarely Vakfı iş birliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi desteği ile hayat bulan Victor Vasarely Türkiye Retrospektifi Sergisi’nin devam ettiği Tophane-i Amire’de, Arkas Trio verdiği konserle bu tarihi atmosferde sanat severlere sergi ve müzik keyfini birarada yaşattı. Girişlerin ücretsiz olduğu sergi kapsamındaki konser 25 Şubat Cumartesi günü saat 15:00’te gerçekleşti.

Ülkemizin ender yetişen ve kendi kuşaklarının en önde gelen sanatçıları olarak tanınan, kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Alman viyolonselist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio, gecede konuklara Schubert ve Mendelssohn’un eserlerinden oluşan seçkin bir program sundu.
__________________________________________________________________________________________________________


  Arkas Trio, Franz Liszt Oda Orkestrası ile Aynı Sahnede

20 Haziran 2015

Arkas Trio ve Franz Liszt Oda Orkestrası 20 Haziran‘da İzmir Efes Celcus Kütüphanesi’nde sahne aldı. 

Arkas Trio, 29. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Macar Oda Orkestrası Franz Liszt ile birlikte 20 Haziran Cumartesi günü Efes Antik kenti Celcus Kütüphanesi’nde konser verdi.

Celsus kütüphanesinin büyülü atmosferinde müzik severlerin keyifli bir konser gerçekleştirildi. Norveç’li Piyanist Edward Grieg’in romantik bestelerinden “Holberg Suiti“’yle başlayan konser, modern klasik müziğin duayenlerinden Bohuslav Martinu’nun, keman, çello, piyano ve yaylı çalgılar orkestrası için yazdığı “Triple konçertosu“yla devam etti. Konserin ikinci bölümünde Bela Bartok’un 1939 yılında Orkestra ve Yaylı Çalgılar için yazdığı “Divertimento“ adlı eseri ve Ünlü Orkestra Şefi Macar Fransz Liszt’in, Peter Wolf tarafından Orkestra için düzenlenen “Macar Rapsodisi“ni müzik severlerin beğenisine sundular.

2014-2015 sezonunda yurtiçinde 5, yurtdışında 1 konser gerçekleştiren Arkas Trio; 2015 - 2016 sezonunu İzmir Müzik Festivali’yle açmış oldu.
__________________________________________________________________________________________________________
     


  Arkas Trio, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile Birlikte Çaldı

20 Haziran 2015

Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio, 16 Nisan tarihinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte Bursa’da sahne aldı.

Türkiye’de özel bir kurumun çatısı altında konumlanan ilk trio olan Arkas Trio, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte 16 Nisan Perşembe günü Bursa Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen  konser ile müzikseverlerin karşısına çıktı.

Ülkemizde ender yetişen, kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünya çapında tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Oğuzhan Balcı şefliğinde orkestra ile birlikte sahne aldı.

Konserin ilk bölümünde, Arkas Trio, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, Ludwig van Beethoven’in başyapıtlarından keman, viyolonsel, piyano ve orkestra için yazdığı “Üçlü Konçerto”sunu seslendirildi.
__________________________________________________________________________________________________________
     


  Arkas Trio, Almanya'nın Önemli Kültür Kentlerinden Köln'de Konser Verdi

20 Haziran 2015

Arkas Trio sadece Türkiye’de değil, yurtdışında verdiği konserlerle de sanat hayatına devam ediyor. Topluluğun son durağı Köln oldu. 

Arkas Holding tarafından beş sene önce  oluşturulan Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio yurtdışındaki 3. Konserini Ocak ayı’nda Almanya’nın kültür kentlerinden biri olan Köln’de verdi. “Nikola Dimitrov&Götz Sambale Sanat Galerisi“nin davetiyle gerçekleşen konseri aralarında Köln Senfoni Orkestrasının üyelerinin de yer aldığı seçkin davetliler izledi. Solist kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio Topluluğu, Rachmaninoff, Fazıl Say ve Turina’nın eserlerinden oluşan repertuarı ve performansı ile entellektüel Alman dinleyicisinin büyük beğenisini kazandı. Dünyaca ünlü  Türk Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın  Triosu’nun da  Almanya prömiyeri  ilk defa Köln’de yapılmış oldu.

Geceyi organize eden Nikola Dimitrov konserin bitimindeki konuşmasında, Seçkin Topluluk adına sanatçılara övgülerini sunarken, Arkas Holding’in Türkiye’deki‚ Oda Müziği kültürünün gelişimine olan uluslararası seviyedeki‚ etkin katkısının önemli olduğunu özellikle vurguladı. Arkas Trio Koordinatörü  Tuncay Yılmaz konserle ilgili yaptığı açıklamada; “Berlin ve Stralsund‘dan sonra Almanya’daki üçüncü konserimizi  gerçekleştirdik. Ben ve Emre eğitim gördüğümüz için Almanya’daki konserlerimizde kendimizi çok rahat  hissediyoruz. Repertuvarımızı Gustav’ın da yönlendirmesiyle seyircinin ilgisini yüksek tutabilecek şekilde  seçiyoruz. Özellikle Almanya’da Oda Müziği çok yaygın. Küçük  gruplara yapılan  konserlerin  elektriği sanatçı için çok daha etkileyici ve heyecan verici oluyor. Ayrıca yurtdışındaki konserlerimizde mutlaka bir Türk besteciden de örnek veriyoruz. Fazıl Say çok değerli bir sanatçı dostumuz, Trio‘sunun Türkiye prömiyerini de biz yapmıştık. Artık beşinci senemize giriyoruz. Türkiye’de bir çok festivalde konser verdik. Hedefimiz yurtdışı  konserlerimizin de sayısını arttırmak. “ dedi.
__________________________________________________________________________________________________________
     
  Arkas Trio Dünyaca Ünlü Organist ile Konser Verdi

21-22 Kasım 2014

St. Maria Kilisesi’nin yarım asırdır suskun olan orgu, Arkas’ın desteği ile restore edilerek İzmir’e kazandırıldı. Org’un büyülü tınıları, Organist Prof. Johannes Geffert ve Arkas Trio’nun birlikte verdiği iki konserle canlandı.

Arkas Holding’in sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde restore ettirdiği St. Maria Kilisesi orgu, yarım asırlık suskunluğunun ardından tekrar kullanılır hale geldi. Arkas’ın, klasik batı müziğine uzun soluklu ve evrensel düzeyde bir proje ile katkı sağlamak amacıyla kurduğu Arkas Trio ve Arkas’ın davetiyle İzmir’e gelen Organist Johann Geffert’ın usta elleriyle St. Maria Kilisesi Orgu’nun büyülü tınıları 21- 22 Kasım tarihlerinde verilen iki konserle hayat buldu. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği konserlerde St. Maria Kilisesi iki gün üst üste doldu.

Arkas Trio’nun ilk defa, artı bir enstrüman olarak org ile birlikte verdiği konserde konuk edilen Prof. Johannes Geffert, büyülü parmaklarından Johann Sebastian Bach’ın ‘‘Toccata and Fugue“ eserini do-minör de çaldı. Konserin birinci bölümü, Arkas Trio solist kemancısı Tuncay Yılmaz ve Geffert’ın düet yaptığı “Violine und Orgel“ eseriyle devam etti. Alman çellist Gustav Rivinius ve Geffert tarafından Bach’ın “Cello und Orgel“ eserinin seslendirilmesinden sonra 2. Bölümde, Arkas Trio Franz Shubert ve Haydn’ın Sol Major Triosu’nun da içinde bulunduğu repertuarlarıyla dinleyenlerine keyif dolu bir müzik şöleni yaşattı.

Topluluk,St. Maria Kilisesi’ndeki konserlerinden önce de 19 Kasım’da İzmir’de Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen festival kapsamında verdiği konserde Fazıl Say’ın trio bestesinin Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

 
__________________________________________________________________________________________________________
     
  Arkas Trio'dan Aya İrini Konseri

27 Haziran 2013

41. İstanbul Müzik Festivali, klasiklere ve çağdaş bestelere hayat veren oda müziği toplulukları ve orkestralara ev sahipliği yaparken 500’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyla İstanbul’un benzersiz mekanlarını konser alanına dönüştürdü.
Bu yılki teması “Zaman ve Değişim” olan festival, Haziran ayı süresince 22 konserden oluşan dolu bir programla sanatseverlerle buluştu. Yeni toplulukların ve genç sanatçıların dikkat çektiği festivale sanatlarını uluslararası alanda kanıtlamış üç değerli sanatçıdan meydana gelen Arkas Trio ilk kez katıldı.
Topluluk, Topkapı Sarayı’nın avlusunda yer alan, altıncı yüzyılda inşa edilmiş bir Bizans Kilisesi olan Aya İrini Müzesi’nde, 27 Haziran’da müzikseverlere başarılı bir konser verdi.
Programda Franz Schubert Notturno D 897 (Op. post. 148) Camille Saint-Saëns Üçlü No. 2, Mi minör, Op. 92 Johannes Brahms Üçlü No. 1, Si Majör, Op. 8 eserleri icra edildi.
Bugüne kadar Türkiye’nin tüm büyük festivallerinde (İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin Müzik Festivalleri) vermiş olduğu konserlerle büyük başarılara imza atan Arkas Trio, İstanbul Devlet Senfoni ve Bilkent Senfoni Orkestraları eşliğindeki Beethoven’in Triple Konçerto performanslarıyla da yankı uyandırdı.
__________________________________________________________________________________________________________
     
  Arkas Trio için ilk beste Kamran İnce tarafından bestelendi

6 Ocak 2013

Arkas Trio için,  özel olarak Kamran İnce tarafından bestelenen “Fortuna Sepio Nos-Fortuna bizi korusun” adlı eserin dünya prömiyeri 6 Ocak Pazartesi günü Tarihi Süreyya Operası’nda yapıldı.

Arkas Holding’in klasik batı müziğine uzun vadeli ve evrensel bir proje ile katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği Arkas Trio için, değerli besteci Kamran İnce’ye özel beste siparişi verildi. Bu sipariş, Arkas Trio’nun geleceğe dair planlarının ilk aşamasını oluşturuyor.

2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio, ilk konserlerinden itibaren ortaya koyduğu evrensel düzeydeki performans ve yorumlarıyla beğeni topladı. Türkiye’deki büyük festivallerinde (İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin Uluslararası Festivalleri) konserler veren Arkas Trio, İstanbul Devlet Senfoni ve Bilkent Senfoni Orkestraları eşliğindeki Beethoven’in Triple Konçerto performanslarıyla da yankı uyandırdı. Ülkemizde yetişen ve kendi kuşaklarının en iyi sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano solist sanatçısı Emre Elivar ile ’Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çello solisti Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio, çalışma ve konserlerine aralıksız devam ediyor.

Kamran İnce’nin ilk Trio bestesi

Arkas Trio’ya özel ve Lucien Arkas’a ithafen bestelenen  “Fortuna Sepio Nos-Fortuna bizi korusun” isimli eser Kamran İnce’nin ilk “Trio” bestesi.

Eser, dünyada ilk kez 6 Ocak’ta Tarihi Süreyya Operası’nda seslendirildi.

Tuncay Yılmaz eserle ilgili görüşlerini dile getirirken “Mistik değerlerin ve inançların hayatımızdaki etkilerini ve gücünü müziğe yansıtabilmek önemlidir. Dünya bestecimiz Kamran İnce’nin Arkas Trio için bir eser bestelemesi bizim için büyük mutluluktur. Arkas Trio olarak, büyük gemiler gibi okyanusun derin sularında -uluslararası sanat arenasında- seyretmek amacıyla yola çıktık ve Fortuna bizim koruyucu meleğimiz artık...” dedi.  Arkas Trio için bestelenen ilk trio olmasi açısından eserin kendileri için farklı bir anlamı olduğunu söyleyen Tuncay “ Birbirinden farklı renkler, armoniler ve efektlerle dolu eseri en iyi şekilde yorumlamak doğal olarak misyonumuzun bir parçası. Eser, Arkas tarafından sipariş edilmiş olup Lucien Arkas’a ithaf edilmiştir. Bu yüzden eser, ilk iki yıl içinde sadece Arkas Trio tarafından icra edilecek ve ilk CD kaydı yine Arkas Trio tarafından gerçekleştirilecek” diye ekledi.